Drukarka fiskalna czy kasa fiskalna? Czego potrzebuję ?

Drukarka fiskalna czy kasa fiskalna?

Drukarka fiskalna czy kasa fiskalna ? Wielu klientów stawia sobie to pytanie. W tym artykule postaram się nieco rozjaśnić temat. Odpowiedz jest z jednej strony łatwa z drugiej trudna. Jeśli chodzi o odpowiedź, która wyjaśni nam różnicę pomiędzy tymi urządzeniami będzie prosto. Z drugiej strony jeśli chodzi o drugi aspekt naszego pytania będzie trudniej i sami Państwo będziecie musieli wybrać najlepszą opcję dla siebie. Aby Wasza firma mogła działać sprawnie i efektywnie należy już na samym początku dokonać trafnego wyboru.

Różnice.

W pierwszej kolejności zastanówmy się co to jest kasa fiskalna ?
To urządzenie wyposażone w klawiaturę, wyświetlacz, akumulator, pamięć fiskalną, mechanizm drukujący oraz minikomputer z oprogramowaniem przeznaczonym do prowadzenia sprzedaży i wystawiania (drukowania) paragonów. Kasa fiskalna jest urządzeniem samodzielnym. Nie potrzebuje dodatkowego komputera z zainstalowanym programem sprzedażowym abyśmy mogli dokonać transakcji. Całość operacji wykonuje się na kasie. Od wpisania ilości, ceny oraz zaprogramowanego towaru po wydruk paragonu fiskalnego.

Drukarka fiskalna to końcowe urządzenie służące do drukowania paragonu. Do swego działania potrzebuje komputera lub tabletu z zainstalowanym programem sprzedażowym. To właśnie w komputerze dokonujemy sprzedaży towaru. W drukarce paragon zostaje zapisany do pamięci fiskalnej (fiskalizacja paragonu) i wydrukowany w postaci papierowej.

Drukarka fiskalna czy kasa – ekonomia.

Można by pomyśleć, że drukarka fiskalna powinna być znacznie tańsza od kasy fiskalnej bo tylko zajmuje się drukowaniem paragonu a kasa fiskalna, nie dość że drukuje paragon, to jeszcze bez żadnej pomocy potrafi sprzedać towar. Jest odwrotnie. Drukarki fiskalne są urządzeniami znacznie droższymi od kas fiskalnych. Dlaczego, zapytacie… ? Drukarki fiskalne to urządzenia stworzone do drukowanie bardzo dużej ilości paragonów i to w bardzo szybkim tempie. Przystosowane są do znacznie dłuższego papieru, niekiedy również szerszego. Wszystko po to, by sprzedawać szybciej i więcej. Kasa fiskalna nie wytrzymałaby tak dużego obciążenia jakim poddawane są niektóre zainstalowane w dużych firmach drukarki.

Co potrzebuję ?

Powracamy do naszego podstawowego pytania. Co potrzebuję ? Jeśli nasza firma, sklep, czy punkt usługowy nie wymaga aż tak dużej ilości szybkiego wystawiania paragonów lub po prostu nie stać nas na na początku naszej przygody z biznesem na większe wydatki, wybrałbym kasę fiskalną. Kasę taką możemy również zawsze zabrać ze sobą do klienta (kasy mobilne). Zabranie ze sobą komputera z drukarką fiskalną mogłoby być kłopotliwe. Pamiętajmy, że kasa jest urządzeniem samodzielnym.
Drukarka potrzebuje programu sprzedażowego oraz komputera do swego działania.

Wybór

Uważam, że drukarkę fiskalna powinien rozważyć przedsiębiorca posiadający dużą bazę towarową. Baza taka zainstalowana w komputerze pozwala na łatwą i szybką sprzedaż oraz modyfikację kartoteki towarowej. Programy sprzedażowe zainstalowane w komputerach posiadają znacznie większe możliwości. Kasa nie ma tak rozbudowanych możliwości jak niektóre programy. Musimy wybrać jakie potrzebujemy urządzenie, czy myślimy rozwojowo i na przyszłość. Nie zawsze potrzebujemy aż tak rozbudowanego, drogiego sprzętu do prowadzenia naszej działalności i może zwykła kasa fiskalna nam wystarczy.